Školní pěvecký sbor COLOURS of GTU

V září 2012 se poprvé sešla skupina studentek a studentů, kteří kladně zareagovali na výzvu učitele hudební výchovy a dějepisu Vojtěcha Kábrta, zda by nechtěli zkusit sborový vícehlasý zpěv. Zpěváci se tehdy v září rychle rozkoukali a po třech zkouškách absolvovali první malé vystoupení před skupinou studentů z partnerské školy z Liverpoolu. Hned od počátku se tak jednalo o smíšený sbor, který nejčastěji zpíval čtyřhlasé skladby pro soprán, alt, tenor a bas. Práce ve sboru šla rychle kupředu, proto hned v březnu 2013 se zpěváci rozhodli jet na celostátní přehlídku Gymnasia cantant, která se tehdy konala v krásných prostorách Vadštejnského paláce v Praze na Malé Straně. A ostudu si rozhodně neudělali, stejně tak, jako v i v příštích ročnících přehlídky, neboť březnová cesta do Prahy se již stala tradiční akcí v jinak celkem nabitém každoročním uměleckém plánu sboru.?

Do tohoto plánu patří četná vystoupení v Trutnově a okolí, hlavně pak závěrečné koncerty před letními prázdninami, které se odehrávají v Koncertní síni Bohuslava Martinů. V roce 2019 tomu bylo výjimečně jinak, protože si sboristky a sboristi vyzkoušeli spolupráci s Musicou Candidou při společném vystoupení v UFFu. Tato spolupráce s instrumentálním tělesem snad nebyla ojedinělou záležitostí, a i v budoucnu se dočkáme dalších podobně laděných produkcí.

Repertoár sboru je již od prvních zkoušek pestrý. Samozřejmostí jsou jak tradiční sborové skladby, tj. úpravy českých lidových písní, tak skladby vokální skladby renesance, či pozdějších uměleckých slohů. Sbor zvládá zazpívat rovněž swingovky, či úpravy soudobých populárních hitů.?

Počet členů kolísá mezi 25 až 30, vždy záleží, kolik zrovna zpěváků odmaturuje a nakolik se je podaří nahradit z řad nových prváků.

Za nedlouhou svoji existenci prošlo sborem více jak 60 zpěváků a zájem některých absolventů o jejich uplatnění např. ve vysokoškolských sborech dokládá, že to snad pro ně nebyl čas ztracený. Sbor od založení až doposud vede Vojtěch Kábrt a má za sebou téměř 100 vystoupení.?

Těšíme se, že i v příštích letech budou sbor obohacovat svým zpěvem noví zpěváci z řad studentů gymnázia.


Sbor Uffo 2019
Sbor adventní trhy v Trutnově 2017